MOLAYA GİDENLER ANLATIYOR
MOLAYA GİDENLER ANLATIYOR

MOLAYA GİDENLER ANLATIYOR

İki yılın üzeri risk

İnsan kaynakları yönetimi ve eğitimi konusunda danışmanlık hizmeti veren HumanGroup’un genel müdürü Gaye Özcan ile genç beyaz yakalılardaki ‘mola verme’ eğilimini konuştuk.
** Genç yaşta kurumsal dünyanın dışına çıkma eğilimi son dönemde çok arttı. Yoğun rekabet ortamının yarattığı yüksek tempo özellikle zorluyor. İnsanlar istifa edip kendi işini kurma ya da yarı zamanlı projelerde görev almaya, freelance danışmanlık yapmaya meylediyor. Bu grup yaş ortalaması genç, iyi eğitimli, deneyimli ve oldukça üretken. Dertleri daha az çalışmak değil, daha huzurlu bir ortam arayışı. Esnek çalışmak, sakin bir ortamda kariyerlerine devam etmek istiyorlar.
** Açıkçası bunun belli bir süreyle sınırlı kaldığında zenginleştirici bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Tabii bu arada o dönemde ne yaptığınız da önemli. Kariyerinize yönelik kendinize yatırım yaptığınız bir dönemse bunun deneyiminize mutlaka olumlu katkısı oluyor. Ancak kariyerde verilen uzun aralar, mesela iki yıl üzeri risk oluşturabiliyor. Hem piyasadan uzak kalmış oluyorsunuz hem de maalesef ülkemizde bu konu hâlâ işveren açısından ‘olumsuz’ algı yaratabiliyor.
Galeriyi Paylaş