MOLAYA GİDENLER ANLATIYOR
MOLAYA GİDENLER ANLATIYOR

MOLAYA GİDENLER ANLATIYOR

Bazen çılgın kararlar da almak gerekiyor: ÖZGÜR MUTLU

15 yıl bankalarda çalıştıktan sonra iş hayatından sıkıldı ve istifa etti. Özgür Mutlu arabasını da sattıktan sonra çok uzaklara gitti. An itibariyle 11 aydır yolda; neredeyse tüm Güney Amerika’yı dolaştı. Şimdi Brezilya’ya bağlanıyoruz.
** Seyahat kararı almam elbette kolay olmadı. Hayatınızı her anlamda değiştirecek, alt üst edecek bir karar. Hem tüm rutin hayatınız değişecek hem de fiziksel anlamda daha zorlu bir hayat yaşamaya başlayacaksınız. Hem de mevcut düzeninizi riske etmiş olacaksınız. En önemlisi elbette gelecekte aynı işinizi bulamama riskiniz var. Ama sizi rahatsız eden, mutsuz eden pek çok konu bir araya geldiği zaman bazen çılgınca gözüken böyle kararlar almak gerekebiliyor.
** Kendimi hem fiziksel hem de ruhen inanılmaz rahatlamış hissediyorum. Seyahat bazıların belki düşündüğü gibi bir insanı hemen başka bir insan haline getirmiyor, ya da insan kendini öyle hissetmiyor. Seyahat ederken kendinizden kaçamıyorsunuz. Sevdiğiniz ya da sevmediğiniz halinizle yine birliktesiniz. Ama hemen her gününüz farklı geçtiğinden siz de farklı şeyler düşünmeye, farklı sorunları çözmeye, farklı güzellikleri görmeye başlıyorsunuz. Bu farklılık sanırım sizi önceki hayatınızdan uzaklaştırdığı için ruhen rahatlıyorsunuz. Doğanın içindesiniz. Amazon'dasınız, Patagonya'dasınız, orman içinde, bir dağın başında, bir gölün kenarındasınız. Bir binanın içinde değil, doğanın size sunduğu güzelliklerin içindesiniz. Ve son olarak farklı insanlarla tanışmak. İçinizdeki pek çok önyargı kırılıyor. Tüm bunlar hem ruhen hem fiziksel olarak sizi tedavi ediyor. Derin bir nefes almış duygusu hissediyorum.
** İş konusunu dönünce göreceğim deyip sonraya bıraktım. Şu an seyahatimin son ayındayım. Belki de farklı fırsatlar çıkacak kim bilir. Yaşayıp göreceğiz.
** Şu an itibariyle 11 ayı geçti. Rotam şu ana kadar şu şekilde; ABD, Meksika, Guatemala, Küba, Arjantin, Uruguay, Şili, Bolivya, Peru, Ekvador, Kolombiya ve Brezilya. Yaklaşık 70 civarında küçük, büyük farklı şehir dolaştım. Şu an Brezilya'dayım. Bu ülke son ülkem olacak ve seyahatim toplam 1 yıl sürmüş olacak * Bunu sanırım herkese öneririm. Eminim iş hayatındaki herkes bilir, çalışırken basit bir işle bile uzun süre uğraştığınız zaman hata yapmaya başlarsınız, bir ara verip belki farklı bir işle uğraşıp daha sonra bu işe tekrar dönmeniz daha iyi sonuçlar verir. Aynı şekilde şirketler çok uzun süre aynı pozisyonda kimseyi tutmamaya çalışırlar. Çünkü bir süre sonra insan otomatiğe bağlar ve yaptığı hataları görmemeye başlar. Bunun daha büyüğünü düşünürsek; hayatınızda her anlamda kendinizi fazlaca tekrar ettiğiniz ve bunun da sizi çok mutsuz yaptığını düşündüğünüz anda belki bir değişiklik, bir mola size iyi gelebilir. Bunun illa pek çok ülkeyi kapsayan bir seyahat olması gerekmez. Bir ülkede bir eğitim programı olabilir, gönüllü bir iş olabilir. Sadece bir ülkeyi kapsayan bir seyahat olabilir. Yani kişi kendini daha iyi tanıdığından bu sürede kendisini mutlu edecek, rahatlatacak bir şeyler yapabilir.
Galeriyi Paylaş